Zdrowa żywność

Termin zdrowa żywność oznacza produkty, których spożycie przyniesie korzyści i nie zaszkodzi organizmowi. To także te towary, w których nie pojawiają się konserwanty ani sztuczne dodatki. Jak wybrać dobrej jakości mięso i które gatunki będą najzdrowsze dla organizmu.

Jak odróżnić zdrową żywność od tej szkodliwej?

Termin zdrowa żywność kojarzy się zwykle jedynie z produktami w opakowaniach, na których widoczny jest skład, umieszczonych we właściwym dziale w supermarkecie. Czytając informacje zawarte na etykiecie w łatwy sposób, możemy sprawdzić, do jakiej kategorii w rzeczywistości zalicza się dany produkt. Niektóre dostępne w sklepach artykuły żywnościowe posiadają widoczne oznaczenia, informujące o tym. Niestety rzadko zdarza się, aby były nim opatrzone produkty mięsne.


Sposobem na poznanie, czy dany kawałek mięsa, wędlina lub kiełbasa zaliczają się do zdrowej żywności, jest sprawdzenie informacji dotyczących ich pochodzenia. Znalezienie produktów dobrej jakości to jednorazowy wyczyn, z którego owoców możemy korzystać przez dłuższy czas. Informacje o jakości wyrobów mięsnych można w łatwy sposób uzyskać od ekspedientki. Od niej także można dowiedzieć się, skąd pochodzi mięso.

Warto znać również skład poszczególnych rodzai wyrobów. Kierując się zasadą „tylko zdrowa żywność”, wybierajmy jedynie te niezawierające w swym składzie konserwantów i ulepszaczy. Zasada jest prosta, im krótszy skład, tym lepiej. Co za tym idzie? Oczywiście krótki termin przydatności. Od momentu wyprodukowania produktu bez konserwantów do ostatecznej daty jego spożycia mija czasami jedynie 1 -2 tygodnie. Ten łatwy sposób można odnaleźć, to czego szukamy.


Najzdrowsze rodzaje mięs

Czy rzeczywiście jedzenie czerwonego mięsa jest niezdrowe? Nie zawsze. Podobnie jak nie każde białe mięso to zdrowa żywność. Które mięso sprawdzi się w przypadku osób prowadzących zdrowy styl odżywiania?

  • Polędwica. Ten rodzaj mięsa wieprzowego jest najzdrowszy. Zawiera mało tłuszczu i mnóstwo składników odżywczych. 50 dkg tego mięsa zawiera jedynie 174 kcal i niewiele ponad 4 g tłuszczu. Polędwica jest miękkim i delikatnym mięsem, nie wymaga długiej obróbki termicznej i mogą ją spożywać nawet małe dzieci. Kupując ją, należy zwrócić uwagę na to, aby kawałki nie były obeschnięte i posiadały jednolity kolor.
  • Indyk. Kaloryczność tego mięsa jest podobna do kaloryczności polędwicy. Indyk jest ulubionym mięsem wszystkich osób prowadzących zdrowy tryb życia w tym zaopatrujących się jedynie w zdrową żywność. Mięso to, dodatkowo dostarcza organizmowi protein, niezbędnych zwłaszcza osobom uprawiającym sport.
  • Kurczak. Bardzo popularny rodzaj mięsa. Odpowiednio przyrządzony dostarczy organizmowi niezbędnych składników odżywczych i nie obciąży go tłuszczem. W mięsie kurczaka można znaleźć selen oraz witaminy B6 i B3. Wymienione składniki zawarte są głównie w białych partiach mięsa. Ciemne partie obfitują z kolei w cynk i większe ilości witamin z grupy B.

Chcąc spożywać jedynie zdrową żywność, nie wystarczy patrzeć tylko na informacje w postaci dużych naklejek, chwalących produkt. Sama nazwa „bez konserwantów” to zdecydowanie za mało. W przypadku mięs i produktów mięsnych ważne jest także źródło pochodzenia. Nie każdy kurczak i nie każda polędwica zostały pozyskane ze zdrowego, karmionego odpowiednią paszą i przetrzymywanego we właściwych warunkach zwierzęcia. Jedynie mając wszystkie informacje, możemy mieć 100% pewność co do spełnienia przez produkt kryteriów zdrowej żywności.